Link do googla

Daniele

Daniel (Dama dama) należy do rodziny jeleniowatych. Jest zwierzeciem średniego wzrostu, daleko mniejszy od łosia i jelenia szlachetnego, porównywalnym z jeleniem sika, a znacznie wiekszy od sarny. Stosunkowo krótkie badyle powodują , że masywny tułów jest osadzony dość nisko i pomniejsza sylwetke zwierzecia. Wysokość w kłębie dorosłego byka wynosi około 90cm, a jego masa waha sie miedzy 70-120 kg, łanie są zazwyczaj niższe i lżejsze ich masa waha sie miedzy 45-60 kg. Najcześciej spotykane są daniele płowe . Odmiana ta charakteryzuje sie suknią o głębokim kasztanowo - brązowym umaszczeniu z licznymi, białymi plamkami wzdłuż grzbietu.

3

 

Jesienią suknia ta stopniowo zmienia barwne na bardziej matową , szaro-brązową , zwykle pozbawiona zupełnie lub z niewielką liczba bladych i niewyraźnych plamek. Wiosna zmienia sie na powrót w lśniąca suknie letnią. Lustro na zadzie jest w ciągu całego roku białe z czarnym obramowaniem, a ogon jest biały z czarnym pasem na grzbietowej stronie.

 

4

 

Daniele wystepują w kilku odmianach barwnych od zupełnie białych poprzez odmiany jasne aą po zupełnie czarne. Okres rui (bekowisko) trwa od połowy października do połowy listopada. Nazwa bekowisko pochodzi od głosu wydawanego w tym okresie przez byki- bekania, a nie beczenia, jak uważają niektórzy. Lanie cielą sie w czerwcu i początku lipca, rodząc najcześciej jedno ciele. Średnia waga cielecia to 3-6 kg. Karmią je mlekiem do początku zimy. Daniel nie jest zwierzeciem konfliktowy i potrafi współżyć z innymi zwierzetami , nie potrzebuje dużej przestrzeni do życia, oraz cechuje sie dużą odpornością na choroby.

5

 

QBUSNET - STRONY INTERNETOWE